Kommunikation
Härskartekniker och besvärliga situationer
Platser kvar
1 dag
Klassrum
Prata till punkt - Våga avbryt - Sätt ner foten - Skapa lugn - Gör dig hörd - Ta plats - Bli stark- och skapa pondus!
Kommunikation
Prata till punkt - Våga avbryt - Sätt ner foten - Skapa lugn - Gör dig hörd - Ta plats - Bli stark- och skapa pondus!
1 dag, 09:30 - 16:00
Klassrum
Certifierad utbildning

Dennis | Utbildningsrådgivare
Vi kan anpassa den här utbildningen efter ert företag och behov.
Kontakta oss så berättar vi gärna mer.
Du har möjlighet att bli certifierad på utvalda kurser. Det innebär att du får ett certifikat som validerar och styrker att du inte bara genomgått kursen utan att du även blivit certifierad. För att bli certifierad så får du efter genomförd utbildning ett prov som består av 15-20 frågor.
I den här kursen får du konkreta verktyg för att identifiera och bryta härskartekniker, sätta tydliga gränser och agera professionellt i besvärliga situationer. Genom praktisk träning, rollspel och direkt feedback utvecklar du ett tryggt verbalt och kroppsligt uttryck – så att du kan behålla lugnet, ta ordet och stå stadigt även när det blåser.
Efter avslutad utbildning ska du ha fått ökad förståelse om maktstrategier, härskartekniker och konflikthantering oavsett om du är ledare eller medarbetare. Du kommer känna dig tryggare i att bryta beteenden, ändra mönster och göra skillnad i dina framtida kommunikativa utmaningar.
Kursen varvar teori med praktiska övningar och reflektion.
Dag 1: 09:30 - 16:00
Konferenspaket med fika, lunch och kursdokumentation ingår.

Nina Buchaus är utbildare och föreläsare med filosofie kandidatexamen i retorik samt praktisk pedagogik. Hon har fördjupad kompetens inom effektiv kommunikation, pedagogik, härskartekniker och konflikthantering.
Stockholm
12 maj 2026, 07:30 - 14:00
Platser kvar
Stockholm
1 dec 2026, 08:30 - 15:00
Platser kvar
Fyll i din e-post så skickar vi ut uppdateringar om när nya datum för den här utbildningen finns tillgängliga.
En av de främsta anledningarna till att delta i en kurs är för att lära sig något nytt. På denna utbildningen får du möjlighet att:
Vi skickar dig information om liknande utbildningar som du kanske också är intresserad av att delta på.
Kommunikation
Platser kvar
1 dag
Klassrum
Prata till punkt - Våga avbryt - Sätt ner foten - Skapa lugn - Gör dig hörd - Ta plats - Bli stark- och skapa pondus!