Wenell – det ledande svenska konsultföretaget inom Project Management
Sök »

Projektledarens personliga möten


I allt ledarskap är det personliga mötet mellan ledare och medarbetare mycket viktigt. I denna dialog lägger du grunden till fungerande relationer som ger energi till ditt projekt och skapar glädje och lust att ta itu med svåra utmaningar i projektet.

Syfte

Denna utbildning är inriktad på att utveckla dina färdigheter i konsten att samtala. Syftet är att kunna använda det personliga mötet och samtalet som ett sätt att lösa problem, skapa motivation
samt att leda projektets verksamhet.

Form

Metodiken i utbildningen är främst inriktad på träning av färdigheter med hjälp av olika övningar, där var och en får återkoppling till sitt sätt att föra samtal. Föreläsningarna under kursen är ett samspel där deltagarnas egna erfarenheter lyfts fram.

Målgrupp

Nuvarande och blivande projektledare, delprojektledare och chefer.

Omfattning

Två heldagar. Dag 1: kl 09.00–17.00,
dag 2: kl 08.30–17.00.

Med hänsyn till utbildningens inriktning på att utveckla personliga färdigheter kommer antalet deltagare att begränsas till 12.
Innehåll

  • Ge och ta emot feedback
  • Strukturera och hålla i samtalet
  • Lyssna aktivt
  • Förmedla deltagande och stöd
  • Skapa motivation genom samtal
  • Lösa problem med hjälp av samtal
Torsgatan 13, Box 873, 101 37 Stockholm, tel 08-545 700 80
Vädursgatan 6, 412 50 Göteborg, tel 031-773 82 50
Carlsgatan 12, 211 20 Malmö, tel 040-10 85 50
E-post: © Wenell Management AB 2006
Så behandlar vi personuppgifter och cookies »