Wenell – det ledande svenska konsultföretaget inom Project Management
Sök »
Vart är projektformen på väg?

Utvecklingen av projektformens tillämpning har verkligen varit en fantastisk resa för alla som varit med under gångna decennier och kunnat följa hur användningen breddats och utvecklats. Vi har gått från en arbetsform för att hantera stora komplexa uppgifter till att projekt idag är en del av de flestas vardag. Många verksamheter har infört projektmodeller och beskrivit sina processer. Vi kan alla också se att kraven på många projekt tilltar genom kortare ledtider, globala utmaningar och ökad oförutsägbarhet.


Men vad händer härnäst?

Kommer synen på projektledarrollen att förändras?
Kommer projekten att bli större eller kommer vi att se allt fler kortare, mindre projekt?
Kommer användningen av internationella standarder (PMI, IPMA m fl) att öka? Fortsätter intresset för att certifiera projektledare?
Kommer vi att få se mer virtuell kommunikation och färre fysiska möten i våra projekt?

….är några av de frågor som finns anledning att fundera över inför framtiden.


Utgångspunkterna för enkäten
 

Som alla företag har vi i Wenell anledning att då och då fundera över vår strategi. Under första halvåret har vi själva därför genomfört en spännande resa in i framtiden, med våra omfattande erfarenheter i bagaget men också med många kikare för att kunna se framåt i tiden. Vi har också haft hjälp av Kairos Future – som med sin kontinuerliga omvärldsspaning kompletterat vår egen bild.

Men viktigast kanske ändå har varit dialogen med våra kunder och vårt nätverk. När vi skickade ut enkäten till ca 3.000 personer hoppades vi på många svar. Det blev 966!

När vi satte samman enkäten så valde vi att blanda projektspecifika frågor med frågor som mer utgick från vårt eget intresse av trender inom oss närliggande områden som konsulter och utbildare. Alla frågor hade en gemensam nämnare – vad tror du om utvecklingen i ett femårsperspektiv? Vi valde medvetet att inte ta reda på vilket utgångsläge varje svarande hade eller vilka typer av projekt man arbetade med, utan var mest intresserade av att se generella trender i utvecklingen framöver.


 

» Här finner du en sammanställning av resultaten 

Torsgatan 13, Box 873, 101 37 Stockholm, tel 08-545 700 80
Vädursgatan 6, 412 50 Göteborg, tel 031-773 82 50
Carlsgatan 12, 211 20 Malmö, tel 040-10 85 50
E-post: © Wenell Management AB 2006
Så behandlar vi personuppgifter och cookies »